Ebru Güresin, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede International Management Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı.

Profesyonel hayata Deloitte Touche Tohmatsu Bağımsız Denetim firmasında başlayan Güresin, kariyerine Sheraton İstanbul Hotel & Towers’ da Müşteri Temsilcisi olarak devam etti.  Otelin kapanış sürecinin ardından Conrad İstanbul Bosphorus’ a Satış Müdürü olarak transfer olan Güresin, 1995 yılında İnsan Kaynakları ve Eğitim sektörüne adım attı.
Prometheus İnsan Kaynakları Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi ile başlayan bu süreçte Güresin, yurt içi ve yurt dışında birçok sertifikalı eğitim programına katıldı. Aynı şirkette eğitim deneyimi başlayan Güresin, 1997 yılında E & D Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’ni kurdu. Yirmi yılı aşan eğitim ve danışmanlık sürecinde, Marka Perakende sektörü başta olmak üzere birçok kuruma hizmet vermiş olan Güresin, aynı zamanda Network Altınyıldız ve Maya Holding’de uzun süreli çalışmalar yaptı.

Maya Holding bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan Mohini Çocuk ve Aile Yaşam Merkezi’ni hayata geçiren Güresin, perakende konsepti yaratma, kiralama ve işletme konularında deneyim sahibi oldu.

Sektöründe lider olan veya liderlik yolunda ilerleyen birçok markaya Satış Yönetimi, Marka Yönetimi ve Yöneticilik başlıkları altında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiş olan Güresin, aynı zamanda kurum içi eğitimci yetiştirme programları düzenledi ve katılımcıların yeni meslek kazanmaları yönünde önemli katkılar sağladı.

Mesleki gelişimini, “Yaratıcı Müzakere Yaklaşımları” konulu eğitim modeli tasarlayarak birçok sektörde hayata geçiren Güresin, müzakere süreçlerine farklı bir bakış açısı getirdi.

Güresin, mesleki gelişime katkı sağlayan eğitim projeleri yürütmekte ve aynı zamanda çoklu disipline dayalı kişisel gelişim programlarının sunulduğu Joint Idea’da danışmanlık hizmeti vermektedir.

Güresin, 2017 yılından bu yana Sabancı Edu’da Eğitim Ortağı olarak çalışmakta, sektör lideri birçok kurum ve marka yöneticilerine eğitimler vermeye devam etmektedir.


Felsefe

İnsanlar başaklara benzer, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.."

Montaigne’in bu harika metaforu belki de uzun zamandır hayal ettiğim bu siteyi hayata geçirmem için ilham kaynağı oldu.
Yirmi yılı aşkın süredir devam eden bir yolculuk bu. Aşkla, inançla, her yeni projede daha da artan heyecanla geçen yirmi yıl.

Aslına bakarsanız belki yaptığımız işin tanımı eğitim, ancak ben bu süreci sadece eğitim vermek değil, aynı zamanda harika bir “eğitilme” fırsatı olarak da görmekle çok şey kazandığıma inanıyorum. Farklı sektörler, bambaşka kültürler, yepyeni markalar ve yine birbirinden ayrışan sistemler.. Bütün bunları tek bir kurumda öğrenmem mümkün değildi, farkındayım. Bu nedenle bunca yıldır bana güvenen kurumlara ve bu süreçte bana çok değerli bilgiler kazandıran katılımcılara teşekkürü borç biliyorum.
Şimdi bütün bu birikim ve başarılarla birlikte bayrağı devredeceğimiz gençlere “ katma” zamanı... İşte bu nedenle sitede, belki de birçoğundan farklı olarak yeni eğitimcilere ve insan kaynakları yöneticilerine yardımcı olacak ipuçları, deneyimler, öneriler, kaynaklar hatta içerikler paylaşacağım.

Bu paylaşımlar sadece başarıları değil “ başarısızlıklardan “ öğrenilenleri de içerecek ya da çok etkilendiğimiz bir kitaptan, filimden, hatta yemek tarifinden bile ilham alarak etkili eğitim içerikleri tasarlanabileceğini anlatacak...

Sizlerle, belki düzenlediğimiz bir eğitimi masaya yatırıp, daha iyi neler yapabilirdik diye tartışacağız ya da katıldığımız bir eğitim üzerine düşüncelerimizi paylaşacağız. Belki de çok etkilendiğimiz bir makale konumuz olacak, o düşünce üzerine yaratıcılığımızı zorlayacağız. Hep birlikte göreceğiz.

Her ne mesleğe sahip olursak olalım günümüz artık bilgi çağının da ötesinde bir noktada. Artık zeka, bilgi, yetenek başarı için yeterli görülse de mutlu olma ve mutlu etme adına yetersiz kalıyor. Sahip olacağımız donanım zenginliği, HAYAT başarımızı belirleyecek ana unsur olarak ortaya çıkıyor. Bu gerçek de benim “ çoklu disiplinlere” ilgi duymama ve öğrenme sürecimi farklı disiplinlerle zenginleştirmeme olanak sağlıyor. Bu noktada eteğimde biriktirdiğim tüm değerleri paylaşma arzum bana daha da çok heyecan veriyor.

Başaklar artık doldu, minnetle eğildi ve toplanma zamanı geldi.

Sevgilerimle,
Ebru Güresin